NMB Technologies Corp. 4710KL-05W-B19-E50
4710KL-05W-B19-E50 picture photo
Mfg. Part Number
4710KL-05W-B19-E50
Brief Description
FAN AXIAL 119X25.5MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
4710KL-05W-B19-E50.pdf
Availability of 4710KL-05W-B19-E50
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
4710KL-05W-B19-E50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4710KL-05W-B19-E50
Internal Part NumberEIS-4710KL-05W-B19-E50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
RoHS Information4710KL-05W-B19-E50 Material
Standard Package64
Series4710KL
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 119mm L x 119mm H x 25.5mm W
Air Flow63.5 CFM (1.80m³/min)
Static Pressure0.072 in H2O (17.9 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise27 dB
Power (Watts)1.92W
RPM1600 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.080A
Voltage Range10 ~ 27.6VDC
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4710KL-05W-B19-E50
Related Links4710KL-05, 4710KL-05W-B19-E50 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
4710KL-05W-B19-E50 Details Description
Related parts for 4710KL-05W-B19-E50
FIXED IND 1UH 400MA 600 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 50V C0H 0402 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 64VQFN datasheet.pdf
RES 432 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
DIODE MODULE 60V 120A 3TOWER datasheet.pdf
CONN HDR 37POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 20% 630VDC datasheet.pdf