NMB Technologies Corp. 4710PS-20T-B20-B00
4710PS-20T-B20-B00 picture photo
Mfg. Part Number
4710PS-20T-B20-B00
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 119X25.5MM 200VAC TERM
Datasheet Download
4710PS-20T-B20-B00.pdf
Availability of 4710PS-20T-B20-B00
QUANTITY
4710PS-20T-B20-B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4710PS-20T-B20-B00
Internal Part NumberEIS-4710PS-20T-B20-B00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesCooling Solutions
Thermal Simulation in Telecom Applications
3D Model4710PS.stp4710PS.prt4710PS.sldprt4710PS.igs
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
Series4710PS
Voltage - Rated200VAC
Size / DimensionSquare - 119mm L x 119mm H
Width25.5mm
Air Flow53.0 CFM (1.50m³/min)
Static Pressure0.086 in H2O (21.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise30 dB
Power (Watts)8W
RPM2000 RPM
Termination2 Terminals
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Approvals-
Weight0.001 KG
Current Rating0.060A
Voltage Range-
Material - FrameAluminum
Material - BladePolycarbonate (PC), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4710PS-20T-B20-B00
Related Links4710PS-20, 4710PS-20T-B20-B00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
4710PS-20T-B20-B00 Details Description
Related parts for 4710PS-20T-B20-B00
CONN HEADER VERT 10POS PCB TIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP14S/AE14G/HDP14S datasheet.pdf
CAP CER 30PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 82.5KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 3.81MM datasheet.pdf
OSC XO 7.50MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf