NMB Technologies Corp. 4715HS-12T-B5A-A00
4715HS-12T-B5A-A00 picture photo
Mfg. Part Number
4715HS-12T-B5A-A00
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 119X38MM 115VAC TERM
Datasheet Download
4715HS-12T-B5A-A00.pdf
Availability of 4715HS-12T-B5A-A00
QUANTITY
4715HS-12T-B5A-A00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4715HS-12T-B5A-A00
Internal Part NumberEIS-4715HS-12T-B5A-A00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesThermal Simulation in Telecom Applications
3D Model4715HS.stp4715HS.prt4715HS.sldprt4715HS.igs
Standard Package20
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
Series4715HS
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionSquare - 119mm L x 119mm H x 38mm W
Width38mm
Air Flow105.9 CFM (3.00m³/min)
Static Pressure0.401 in H2O (100.0 Pa)
Features-
Noise44 dB
Power (Watts)15.5W
RPM3100 RPM
Termination2 Terminals
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 149°F (-10 ~ 65°C)
Approvals-
Weight0.001 KG
Current Rating0.025A
Voltage Range-
Material - FrameAluminum
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4715HS-12T-B5A-A00
Related Links4715HS-12, 4715HS-12T-B5A-A00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
4715HS-12T-B5A-A00 Details Description
Related parts for 4715HS-12T-B5A-A00
TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W UMT5 datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES 470 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf