NMB Technologies Corp. 4715HS-23T-B50-AM0
4715HS-23T-B50-AM0 picture photo
Mfg. Part Number
4715HS-23T-B50-AM0
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 119X38MM 230VAC TERM
Datasheet Download
4715HS-23T-B50-AM0.pdf
Availability of 4715HS-23T-B50-AM0
QUANTITY
4715HS-23T-B50-AM0 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4715HS-23T-B50-AM0
Internal Part NumberEIS-4715HS-23T-B50-AM0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesThermal Simulation in Telecom Applications
Featured ProductIP54 Series AC Industrial Fans
3D Model4715HS.stp4715HS.prt4715HS.sldprt4715HS.igs
Standard Package20
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
Series4715HS
Voltage - Rated230VAC
Size / DimensionSquare - 119mm L x 119mm H x 38mm W
Width38mm
Air Flow105.9 CFM (3.00m³/min)
Static Pressure0.401 in H2O (100.0 Pa)
Features-
Noise44 dB
Power (Watts)15.5W
RPM3100 RPM
Termination2 Terminals
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature14 ~ 149°F (-10 ~ 65°C)
Approvals-
Weight0.001 KG
Current Rating0.012A
Voltage Range-
Material - FrameAluminum
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4715HS-23T-B50-AM0
Related Links4715HS-23, 4715HS-23T-B50-AM0 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
4715HS-23T-B50-AM0 Details Description
Related parts for 4715HS-23T-B50-AM0
SENSOR TEMPERATURE SPI 8SOIC datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 3-INP 6-MICROPAK datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHITE 2SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 CSH datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 7POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf