NMB Technologies Corp. 4715KL-04W-B39-P50
4715KL-04W-B39-P50 picture photo
Mfg. Part Number
4715KL-04W-B39-P50
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 119X38.4MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
4715KL-04W-B39-P50.pdf
Availability of 4715KL-04W-B39-P50
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
4715KL-04W-B39-P50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4715KL-04W-B39-P50
Internal Part NumberEIS-4715KL-04W-B39-P50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
RoHS Information4715KL-04W-B39-P50 Material
PCN Part Number4715KL Series Nov/2011
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series4715KL
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 119mm L x 119mm H x 38.4mm W
Air Flow108.0 CFM (3.05m³/min)
Static Pressure0.274 in H2O (68.2 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise42.5 dB
Power (Watts)6.60W
RPM2950 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.550A
Voltage Range6 ~ 13.8VDC
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4715KL-04W-B39-P50
Related Links4715KL-04, 4715KL-04W-B39-P50 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
4715KL-04W-B39-P50 Details Description
Related parts for 4715KL-04W-B39-P50
CONN HEADER 64POS STR GOLD T/ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A 4DSBGA datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 100VDC 8A DIN datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR WHITE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 12QFN datasheet.pdf
DATA CAP FRESNEL 3/8 CYL GREEN datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.384 MHZ LVCMOS SMT datasheet.pdf