NMB Technologies Corp. 4715MS-10T-B20-B00
4715MS-10T-B20-B00 picture photo
Mfg. Part Number
4715MS-10T-B20-B00
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 119X38MM 100VAC TERM
Datasheet Download
4715MS-10T-B20-B00.pdf
Availability of 4715MS-10T-B20-B00
QUANTITY
4715MS-10T-B20-B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4715MS-10T-B20-B00
Internal Part NumberEIS-4715MS-10T-B20-B00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
3D Model4715MS.stp4715MS.prt4715MS.sldprt4715MS.igs
Standard Package20
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
Series4715MS
Voltage - Rated100VAC
Size / DimensionSquare - 119mm L x 119mm H
Width38mm
Air Flow67.0 CFM (1.89m³/min)
Static Pressure0.098 in H2O (24.5 Pa)
Features-
Noise30 dB
Power (Watts)8W
RPM1950 RPM
Termination2 Terminals
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Approvals-
Weight0.001 KG
Current Rating0.120A
Voltage Range-
Material - FrameAluminum
Material - BladePolycarbonate (PC), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4715MS-10T-B20-B00
Related Links4715MS-10, 4715MS-10T-B20-B00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
4715MS-10T-B20-B00 Details Description
Related parts for 4715MS-10T-B20-B00
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
POT 5K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 1210 datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 270 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 2.5MM TH datasheet.pdf