NMB Technologies Corp. 4715TS-10T-B50-BM0
4715TS-10T-B50-BM0 picture photo
Mfg. Part Number
4715TS-10T-B50-BM0
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 119X38MM 100VAC TERM
Datasheet Download
4715TS-10T-B50-BM0.pdf
Availability of 4715TS-10T-B50-BM0
QUANTITY
4715TS-10T-B50-BM0 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4715TS-10T-B50-BM0
Internal Part NumberEIS-4715TS-10T-B50-BM0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
3D Model4715TS.stp4715TS.prt4715TS.sldprt4715TS.igs
Standard Package20
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
Series4715TS
Voltage - Rated100VAC
Size / DimensionSquare - 119mm L x 119mm H
Width38mm
Air Flow116.5 CFM (3.30m³/min)
Static Pressure0.400 in H2O (99.6 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise50 dB
Power (Watts)17.0W
RPM3100 RPM
Termination2 Terminals
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Approvals-
Weight0.001 KG
Current Rating0.340A
Voltage Range-
Material - FrameAluminum
Material - BladeSteel
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4715TS-10T-B50-BM0
Related Links4715TS-10, 4715TS-10T-B50-BM0 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
4715TS-10T-B50-BM0 Details Description
Related parts for 4715TS-10T-B50-BM0
PCB C-COMPILER PIC10 datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16DIP datasheet.pdf
IC FPGA 120 I/O 289CSP datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR IS31LT3360-SDLS3 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf