Illinois Capacitor 472MWS632KL
472MWS632KL picture photo
Mfg. Part Number
472MWS632KL
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4700PF 10% 6.3KV AXIAL
Datasheet Download
472MWS632KL.pdf
Availability of 472MWS632KL
QUANTITY
472MWS632KL Order Process
Ship out your order
Specifications of 472MWS632KL
Internal Part NumberEIS-472MWS632KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMWS
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC1000V (1kV)
Voltage Rating - DC6300V (6.3kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.669" Dia x 1.496" L (17.00mm x 38.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)472MWS632KL
Related Links472MW, 472MWS632KL Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
472MWS632KL Details Description
Related parts for 472MWS632KL
CONN EDGECARD 10POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 2KV X7R 1825 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 250PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
SOCKET 12 POINT 30MM 1.69" datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 6.3V X5R 01005 datasheet.pdf
SW 0.1A LEVER SPST-NO .187 QC datasheet.pdf
RES 184 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf