Illinois Capacitor 472PPA302KG
472PPA302KG picture photo
Mfg. Part Number
472PPA302KG
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4700PF 10% 3KV AXIAL
Datasheet Download
472PPA302KG.pdf
Availability of 472PPA302KG
QUANTITY
472PPA302KG Order Process
Ship out your order
Specifications of 472PPA302KG
Internal Part NumberEIS-472PPA302KG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPPA
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC750V
Voltage Rating - DC3000V (3kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)88 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.433" Dia x 1.142" L (11.00mm x 29.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsSnubber
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)472PPA302KG
Related Links472PP, 472PPA302KG Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
472PPA302KG Details Description
Related parts for 472PPA302KG
CONN RCPT 20POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 416 I/O 676FBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 15VOUT datasheet.pdf
DC11 POWER ENTRY MODUL datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf