Illinois Capacitor 472PPB102K
472PPB102K picture photo
Mfg. Part Number
472PPB102K
Brief Description
CAP FILM 4700PF 10% 1KV RADIAL
Datasheet Download
472PPB102K.pdf
Availability of 472PPB102K
QUANTITY
472PPB102K Order Process
Ship out your order
Specifications of 472PPB102K
Internal Part NumberEIS-472PPB102K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPPB
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC630V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)472PPB102K
Related Links472PP, 472PPB102K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
472PPB102K Details Description
Related parts for 472PPB102K
MOSFET N-CH 650V 7.3A DPAK datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V R2H AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
IC 22BIT DELTA-SIGMA ADC 18-SOIC datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 24V datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 28POS datasheet.pdf
INTERCHANGEABLE CHIP .1C datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DSUB 8H8 F PCR/A G50 50 OHM datasheet.pdf