Illinois Capacitor 472PPB162K
472PPB162K picture photo
Mfg. Part Number
472PPB162K
Brief Description
CAP FILM 4700PF 10% 1.6KV RAD
Datasheet Download
472PPB162K.pdf
Availability of 472PPB162K
QUANTITY
472PPB162K Order Process
Ship out your order
Specifications of 472PPB162K
Internal Part NumberEIS-472PPB162K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPPB
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC650V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)472PPB162K
Related Links472PP, 472PPB162K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
472PPB162K Details Description
Related parts for 472PPB162K
IC REG LDO 9V 0.1A 8SO datasheet.pdf