Illinois Capacitor 473MPW160K
473MPW160K picture photo
Mfg. Part Number
473MPW160K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 10% 160V AXIAL
Datasheet Download
473MPW160K.pdf
Availability of 473MPW160K
QUANTITY
473MPW160K Order Process
Ship out your order
Specifications of 473MPW160K
Internal Part NumberEIS-473MPW160K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMPW
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC90V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.453" L (5.50mm x 11.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)473MPW160K
Related Links473MP, 473MPW160K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
473MPW160K Details Description
Related parts for 473MPW160K
MODULE FLASH 4 MEGA BYTE datasheet.pdf
CARRIER LEAD CHIP 12-9/16X4X7/16 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
LAPPING FILM DIAMOND 12.0" DIA datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf