Illinois Capacitor 473PPB630K
473PPB630K picture photo
Mfg. Part Number
473PPB630K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 10% 630V RADIAL
Datasheet Download
473PPB630K.pdf
Availability of 473PPB630K
QUANTITY
473PPB630K Order Process
Ship out your order
Specifications of 473PPB630K
Internal Part NumberEIS-473PPB630K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPPB
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.236" W (26.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)473PPB630K
Related Links473PP, 473PPB630K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
473PPB630K Details Description
Related parts for 473PPB630K
IRDA MODULE 115.2KBPS 9SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONTROLLER SSR 11.1A 12-24VDC datasheet.pdf
LED PANEL MT 1" 24V WT DOME ORG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
FANSINK 85X85X35.5MM 12VDC datasheet.pdf
RES 500K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X5R 0402 datasheet.pdf