Illinois Capacitor 474CKH100M
474CKH100M picture photo
Mfg. Part Number
474CKH100M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V T/H
Datasheet Download
474CKH100M.pdf
Availability of 474CKH100M
QUANTITY
474CKH100M Order Process
Ship out your order
Specifications of 474CKH100M
Internal Part NumberEIS-474CKH100M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCKH
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)282.19 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)