Illinois Capacitor 474CKR100M
474CKR100M picture photo
Mfg. Part Number
474CKR100M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V T/H
Datasheet Download
474CKR100M.pdf
Availability of 474CKR100M
QUANTITY
474CKR100M Order Process
Ship out your order
Specifications of 474CKR100M
Internal Part NumberEIS-474CKR100M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCKR
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)282.19 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)474CKR100M
Related Links474CK, 474CKR100M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
474CKR100M Details Description
Related parts for 474CKR100M
IC Z8 16MHZ ROMLESS 40-DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 75A TO-220AB datasheet.pdf
DSUB CABLE - CMP25S/AE25G/X datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 16POS 1MM R/A datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 10COND BLACK 500' datasheet.pdf
IC FIFO 8192X36 15NS 128QFP datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
IC ADJ BUCK RF PWR AMP EVAL datasheet.pdf
ATA POWER CONNECTOR IDT TYPE datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf