Illinois Capacitor 474MABA01KHS
474MABA01KHS picture photo
Mfg. Part Number
474MABA01KHS
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 10% 800V RADIAL
Datasheet Download
474MABA01KHS.pdf
Availability of 474MABA01KHS
QUANTITY
474MABA01KHS Order Process
Ship out your order
Specifications of 474MABA01KHS
Internal Part NumberEIS-474MABA01KHS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMAB
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC800V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.260" L x 0.433" W (32.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.788" (20.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)474MABA01KHS
Related Links474MAB, 474MABA01KHS Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
474MABA01KHS Details Description
Related parts for 474MABA01KHS
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALL MT PINS datasheet.pdf
16P MINI UMNL2 PLUG HSG UL94V2 datasheet.pdf
UNIVERSAL DEVICE HOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 523K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS PIN datasheet.pdf