Illinois Capacitor 474MPW400K
474MPW400K picture photo
Mfg. Part Number
474MPW400K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 10% 400V AXIAL
Datasheet Download
474MPW400K.pdf
Availability of 474MPW400K
QUANTITY
474MPW400K Order Process
Ship out your order
Specifications of 474MPW400K
Internal Part NumberEIS-474MPW400K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMPW
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.551" Dia x 1.142" L (14.00mm x 29.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)474MPW400K
Related Links474MP, 474MPW400K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
474MPW400K Details Description
Related parts for 474MPW400K
IC TXRX 5V RS232 W/SHTDWN 18-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 500V 1111 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 700MA 250 MOHM datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX MLVDS 100MBPS 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC XO 14.31818MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf