Illinois Capacitor 474MWR100K
474MWR100K picture photo
Mfg. Part Number
474MWR100K
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 10% 100V AXIAL
Datasheet Download
474MWR100K.pdf
Availability of 474MWR100K
QUANTITY
474MWR100K Order Process
Ship out your order
Specifications of 474MWR100K
Internal Part NumberEIS-474MWR100K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMWR
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.276" Dia x 0.610" L (7.00mm x 15.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)474MWR100K
Related Links474MW, 474MWR100K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
474MWR100K Details Description
Related parts for 474MWR100K
RES SMD 220 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC DUAL 8-BIT MLTPLY DAC 20-SOIC datasheet.pdf
CONN R/A BKWAY HDR GOLD 12POS datasheet.pdf
22 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 600W datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 3.2A 40.2 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR 35POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf