Illinois Capacitor 475MMR100K
475MMR100K picture photo
Mfg. Part Number
475MMR100K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4.7UF 10% 100V RADIAL
Datasheet Download
475MMR100K.pdf
Availability of 475MMR100K
QUANTITY
475MMR100K Order Process
Ship out your order
Specifications of 475MMR100K
Internal Part NumberEIS-475MMR100K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMR
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.295" W (26.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)475MMR100K
Related Links475MM, 475MMR100K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
475MMR100K Details Description
Related parts for 475MMR100K
HOOK-UP STRND 18AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 1% 1W J LEAD datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 5.69K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PEDESTAL 26 HIGH LIGHT GRAY datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
TM3476K016DHBA datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN datasheet.pdf