Illinois Capacitor 475MWR250K
475MWR250K picture photo
Mfg. Part Number
475MWR250K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4.7UF 10% 250V AXIAL
Datasheet Download
475MWR250K.pdf
Availability of 475MWR250K
QUANTITY
475MWR250K Order Process
Ship out your order
Specifications of 475MWR250K
Internal Part NumberEIS-475MWR250K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMWR
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.768" Dia x 1.339" L (19.50mm x 34.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)475MWR250K
Related Links475MW, 475MWR250K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
475MWR250K Details Description
Related parts for 475MWR250K
IC OPAMP VFB 110MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 164KSPS 10CH 24SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT datasheet.pdf
RES 394.3 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 52PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 100MM 12-24VDC NPN datasheet.pdf
68POS HDR ASSY datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 35POS HL LOW P datasheet.pdf
MOD TXRX 15XXNM 45CH DWDM SFP datasheet.pdf
RES 350 OHM 1/4W 0.01% AXIAL datasheet.pdf