Illinois Capacitor 475PHB400K2J
475PHB400K2J picture photo
Mfg. Part Number
475PHB400K2J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4.7UF 10% 400V RADIAL
Datasheet Download
475PHB400K2J.pdf
Availability of 475PHB400K2J
QUANTITY
475PHB400K2J Order Process
Ship out your order
Specifications of 475PHB400K2J
Internal Part NumberEIS-475PHB400K2J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package110
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPHB
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC275V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)3.9 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.673" L x 0.670" W (42.50mm x 17.00mm)
Height - Seated (Max)1.102" (28.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)475PHB400K2J
Related Links475PHB, 475PHB400K2J Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
475PHB400K2J Details Description
Related parts for 475PHB400K2J
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 125V datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX1702 datasheet.pdf
IC TRPL DIFF TXRX 20-SOIC datasheet.pdf
POT JOYSTICK 20K OHM W/SWITCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 19POS datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
XFRMR CURR 65A 1:500 VRT datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 1.3W DO41 datasheet.pdf