Illinois Capacitor 475PHB850K4R
475PHB850K4R picture photo
Mfg. Part Number
475PHB850K4R
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4.7UF 10% 850V RADIAL
Datasheet Download
475PHB850K4R.pdf
Availability of 475PHB850K4R
QUANTITY
475PHB850K4R Order Process
Ship out your order
Specifications of 475PHB850K4R
Internal Part NumberEIS-475PHB850K4R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package44
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPHB
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC450V
Voltage Rating - DC850V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)2.1 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial - 4 Leads
Size / Dimension2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing2.067" (52.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)475PHB850K4R
Related Links475PHB, 475PHB850K4R Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
475PHB850K4R Details Description
Related parts for 475PHB850K4R
CLEANING WIPES PREMOIST 50 PCS datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .094" .094"L datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 8.56K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 8K FLASH 20SOIC datasheet.pdf
USB 2.0 EXT CABLE A M/F 6" datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf