Illinois Capacitor 475PHC250KJ
475PHC250KJ picture photo
Mfg. Part Number
475PHC250KJ
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4.7UF 10% 250V AXIAL
Datasheet Download
475PHC250KJ.pdf
Availability of 475PHC250KJ
QUANTITY
475PHC250KJ Order Process
Ship out your order
Specifications of 475PHC250KJ
Internal Part NumberEIS-475PHC250KJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPHC
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.709" Dia x 1.339" L (18.00mm x 34.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsHigh Frequency, Switching
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)475PHC250KJ
Related Links475PH, 475PHC250KJ Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
475PHC250KJ Details Description
Related parts for 475PHC250KJ
IC 12 BIT 66 KSPS ADC S/O 20SOIC datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 886 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 1024MC 7.5NS 676FPBGA datasheet.pdf
CAP CER 18PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEAVYCON HOUSING/ACCESSORY datasheet.pdf
IC SRAM 512K 32KX16 5.0V 44-TSOP datasheet.pdf