Illinois Capacitor 475PSB700K6R
475PSB700K6R picture photo
Mfg. Part Number
475PSB700K6R
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4.7UF 10% 700V RADIAL
Datasheet Download
475PSB700K6R.pdf
Availability of 475PSB700K6R
QUANTITY
475PSB700K6R Order Process
Ship out your order
Specifications of 475PSB700K6R
Internal Part NumberEIS-475PSB700K6R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPSB
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC420V
Voltage Rating - DC700V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)2.1 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial - 6 Lead
Size / Dimension2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing2.067" (52.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)475PSB700K6R
Related Links475PSB, 475PSB700K6R Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
475PSB700K6R Details Description
Related parts for 475PSB700K6R
SW 20A PANEL MOUNT PLUNGER 125V datasheet.pdf
IC DVR LCD 32 SEG DISPLAY 44PLCC datasheet.pdf
IC PRESCALER 2/4 2.5GHZ 8-SOIC datasheet.pdf
R/A REC.PWRBLADE datasheet.pdf
HOUSNG SPRNG MNT FOR M18 PROX datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 0.25A 115V datasheet.pdf
IC TRPL SUPPLY MONITOR TSOT-23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 24VOUT 75W datasheet.pdf
RES 2 OHM 0.3W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf