Illinois Capacitor 475SML050M
475SML050M picture photo
Mfg. Part Number
475SML050M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
475SML050M.pdf
Availability of 475SML050M
QUANTITY
475SML050M Order Process
Ship out your order
Specifications of 475SML050M
Internal Part NumberEIS-475SML050M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSML
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)42.33 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current24mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)475SML050M
Related Links475SM, 475SML050M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
475SML050M Details Description
Related parts for 475SML050M
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-QFN datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf