Illinois Capacitor 475SVF050M
475SVF050M picture photo
Mfg. Part Number
475SVF050M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V THRU HOLE
Datasheet Download
475SVF050M.pdf
Availability of 475SVF050M
QUANTITY
475SVF050M Order Process
Ship out your order
Specifications of 475SVF050M
Internal Part NumberEIS-475SVF050M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSVF
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)42.328 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current20mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)475SVF050M
Related Links475SV, 475SVF050M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
475SVF050M Details Description
Related parts for 475SVF050M
TRANS NPN 30V 2A TSMT3 datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR QUAD 10-UMAX datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PUSHBUTTON SS SWITCH datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 110MA 30 OHM SMD datasheet.pdf