Illinois Capacitor 475TTA160M
475TTA160M picture photo
Mfg. Part Number
475TTA160M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 160V AXIAL
Datasheet Download
475TTA160M.pdf
Availability of 475TTA160M
QUANTITY
475TTA160M Order Process
Ship out your order
Specifications of 475TTA160M
Internal Part NumberEIS-475TTA160M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTTA
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)70.5474 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current50mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia x 0.630" L (8.00mm x 16.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)475TTA160M
Related Links475TT, 475TTA160M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
475TTA160M Details Description
Related parts for 475TTA160M
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN SMP JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 102 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
MICRO 15C S 20" WHT NI datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf