Illinois Capacitor 476BPS050M
476BPS050M picture photo
Mfg. Part Number
476BPS050M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
476BPS050M.pdf
Availability of 476BPS050M
QUANTITY
476BPS050M Order Process
Ship out your order
Specifications of 476BPS050M
Internal Part NumberEIS-476BPS050M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBPS
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)5.644 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
ApplicationsAudio
Ripple Current155mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)476BPS050M
Related Links476BP, 476BPS050M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
476BPS050M Details Description
Related parts for 476BPS050M
IC AMP HBT SIGE 6000MHZ SOT-363 datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCT 3ST 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.99M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 392 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 350A 32VAC/VDC datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 25MA 20V datasheet.pdf