Illinois Capacitor 476KXM050M
476KXM050M picture photo
Mfg. Part Number
476KXM050M
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V THRU HOLE
Datasheet Download
476KXM050M.pdf
Availability of 476KXM050M
QUANTITY
476KXM050M Order Process
Ship out your order
Specifications of 476KXM050M
Internal Part NumberEIS-476KXM050M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXM
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5274 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current320mA
Impedance1.132 Ohm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)476KXM050M
Related Links476KX, 476KXM050M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
476KXM050M Details Description
Related parts for 476KXM050M
IC ADC 8BIT SRL I/O CMOS 8-SOIC datasheet.pdf
IC PHOTOCOUPLER PHOTORELAY 4-DIP datasheet.pdf
TERM BLK TOP ENTRY 15POS 5MM datasheet.pdf
RES 7.68 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY THERMAL OVERLOAD 10-14A datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 1.2KVDC AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.4KV 300A DO205 datasheet.pdf
CONN HOUSING 1POS BLACK datasheet.pdf
HEATSHRINK MOLDED Y BOOT PO ADH datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS T/H GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf