Illinois Capacitor 476KXM050M
476KXM050M picture photo
Mfg. Part Number
476KXM050M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V THRU HOLE
Datasheet Download
476KXM050M.pdf
Availability of 476KXM050M
QUANTITY
476KXM050M Order Process
Ship out your order
Specifications of 476KXM050M
Internal Part NumberEIS-476KXM050M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXM
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5274 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current320mA
Impedance1.132 Ohm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)476KXM050M
Related Links476KX, 476KXM050M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
476KXM050M Details Description
Related parts for 476KXM050M
IC 16BIT BUS TXRX/REG 3ST 56SSOP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 16V X7R 0306 datasheet.pdf
BOA 20DB DW SC/APC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 40WQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG VIOLET 5000' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
508 TB SPR PLU UP/SIDE datasheet.pdf
CAP FILM 0.012 UF 5 % 1600 VDC R datasheet.pdf