Illinois Capacitor 476KXM063M
476KXM063M picture photo
Mfg. Part Number
476KXM063M
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V THRU HOLE
Datasheet Download
476KXM063M.pdf
Availability of 476KXM063M
QUANTITY
476KXM063M Order Process
Ship out your order
Specifications of 476KXM063M
Internal Part NumberEIS-476KXM063M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXM
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5274 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current480mA
Impedance810 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)476KXM063M
Related Links476KX, 476KXM063M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
476KXM063M Details Description
Related parts for 476KXM063M
PANEL FRONT 19.2X19X0.07" GREY datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DECOD/DMUX 3-8LINE 16SO datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 1000W datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-12VOUT SMD datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
RES 388 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 160W datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf