Illinois Capacitor 476KXM100M
476KXM100M picture photo
Mfg. Part Number
476KXM100M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V THRU HOLE
Datasheet Download
476KXM100M.pdf
Availability of 476KXM100M
QUANTITY
476KXM100M Order Process
Ship out your order
Specifications of 476KXM100M
Internal Part NumberEIS-476KXM100M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXM
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5274 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current420mA
Impedance810 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)476KXM100M
Related Links476KX, 476KXM100M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
476KXM100M Details Description
Related parts for 476KXM100M
CAP FILM 0.056UF 20% 275VAC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
LENS 1POS 25X25MM SQ OD 7.9MM datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf