Illinois Capacitor 476LMU450M2BC
476LMU450M2BC picture photo
Mfg. Part Number
476LMU450M2BC
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
476LMU450M2BC.pdf
Availability of 476LMU450M2BC
QUANTITY
476LMU450M2BC Order Process
Ship out your order
Specifications of 476LMU450M2BC
Internal Part NumberEIS-476LMU450M2BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLMU Series EOL 5/Jun/2015
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLMU
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.05474 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current320mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)476LMU450M2BC
Related Links476LMU, 476LMU450M2BC Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
476LMU450M2BC Details Description
Related parts for 476LMU450M2BC
CAP CER 33PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
INVERTER FOR GRAPHIC MODULE datasheet.pdf
IC MPU M680X0 16MHZ 68PGA datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD DPDT 28TQFN datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 25NS 52PLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 500MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 3.9A 54 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
FILTER 3-TERM SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 10MHZ datasheet.pdf