Illinois Capacitor 476PUM016M
476PUM016M picture photo
Mfg. Part Number
476PUM016M
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V THRU HOLE
Datasheet Download
476PUM016M.pdf
Availability of 476PUM016M
QUANTITY
476PUM016M Order Process
Ship out your order
Specifications of 476PUM016M
Internal Part NumberEIS-476PUM016M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPUM
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)5.644 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current65mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)476PUM016M
Related Links476PU, 476PUM016M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
476PUM016M Details Description
Related parts for 476PUM016M
IDC CABLE - MKC34K/MC34M/MCE34K datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS MALE STR PCB datasheet.pdf
TEST LEAD 20AWG 5000V BLK 1000' datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
IC TOUCH SENSOR 1KEY SOT23-6 datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 4CH DARL 16-DIP GW datasheet.pdf
LED RED DIFF 7.1X2.4MM RECT T/H datasheet.pdf
RES 0.169 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 274 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 27MA 66 OHM TH datasheet.pdf