Illinois Capacitor 476RSS016M
476RSS016M picture photo
Mfg. Part Number
476RSS016M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V THRU HOLE
Datasheet Download
476RSS016M.pdf
Availability of 476RSS016M
QUANTITY
476RSS016M Order Process
Ship out your order
Specifications of 476RSS016M
Internal Part NumberEIS-476RSS016M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRSS
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)5.997 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current80mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)476RSS016M
Related Links476RS, 476RSS016M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
476RSS016M Details Description
Related parts for 476RSS016M
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.81MHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
CONN 2.5MM RT ANGLE JACK PNL MNT datasheet.pdf
TVS DIODE 408VWM 658VC DO214AB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS PIN datasheet.pdf
DUCT FLEX ADH MNT SPECIAL datasheet.pdf
SL 5.00/05/180 3.2SN BK BX datasheet.pdf
RES 3.3333K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf