Illinois Capacitor 476SML016MD5
476SML016MD5 picture photo
Mfg. Part Number
476SML016MD5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
476SML016MD5.pdf
Availability of 476SML016MD5
QUANTITY
476SML016MD5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 476SML016MD5
Internal Part NumberEIS-476SML016MD5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSML
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.055 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current52mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)476SML016MD5
Related Links476SML, 476SML016MD5 Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
476SML016MD5 Details Description
Related parts for 476SML016MD5
RES ARRAY 8 RES 82K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 6POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.5W DU 12V +-12V SMD datasheet.pdf
IC MIXER 500MHZ DWN CONV 20PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 16POS PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 142K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 66.4VWM 118VC DO215AB datasheet.pdf
LIMIT REF FIBER, FLAT, 12-30MM datasheet.pdf
CAP CER 9.5PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf