Illinois Capacitor 476SVL050MFE
476SVL050MFE picture photo
Mfg. Part Number
476SVL050MFE
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 20V SMD
Datasheet Download
476SVL050MFE.pdf
Availability of 476SVL050MFE
QUANTITY
476SVL050MFE Order Process
Ship out your order
Specifications of 476SVL050MFE
Internal Part NumberEIS-476SVL050MFE
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSVL
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating20V
ESR (Equivalent Series Resistance)4.23 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current95mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.417" (10.60mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)476SVL050MFE
Related Links476SVL, 476SVL050MFE Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
476SVL050MFE Details Description
Related parts for 476SVL050MFE
CONN FAKRA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
VARISTOR 910V 4.5KA DISC 16.5MM datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 47MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
CABLE CLAMP .19" datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS JAM NUT SKT datasheet.pdf