Illinois Capacitor 476TMA450M
476TMA450M picture photo
Mfg. Part Number
476TMA450M
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 450V AXIAL
Datasheet Download
476TMA450M.pdf
Availability of 476TMA450M
QUANTITY
476TMA450M Order Process
Ship out your order
Specifications of 476TMA450M
Internal Part NumberEIS-476TMA450M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTMA
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)8.818 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current220mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.866" Dia x 1.575" L (22.00mm x 40.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)476TMA450M
Related Links476TM, 476TMA450M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
476TMA450M Details Description
Related parts for 476TMA450M
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.81MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC SSR HIGH SIDE 2CH 6A PWRSO10 datasheet.pdf
HEADER 2.54MM VERT FRICTION 5POS datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
MODULAR CONTACT SMD FEMALE datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf