Illinois Capacitor 476ULR025MFF
476ULR025MFF picture photo
Mfg. Part Number
476ULR025MFF
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY 47UF 20% 25V T/H
Datasheet Download
476ULR025MFF.pdf
Availability of 476ULR025MFF
QUANTITY
476ULR025MFF Order Process
Ship out your order
Specifications of 476ULR025MFF
Internal Part NumberEIS-476ULR025MFF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesULR
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.53 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsDecoupling
Ripple Current2.1A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)476ULR025MFF
Related Links476ULR, 476ULR025MFF Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
476ULR025MFF Details Description
Related parts for 476ULR025MFF
FIXED IND 5NH 3A SMD datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V CH 0201 datasheet.pdf
BIT NAILEATER 13/16" X 18.00 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf