Illinois Capacitor 477ALG025MFBJ
477ALG025MFBJ picture photo
Mfg. Part Number
477ALG025MFBJ
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY 470UF 20% 25V T/H
Datasheet Download
477ALG025MFBJ.pdf
Availability of 477ALG025MFBJ
QUANTITY
477ALG025MFBJ Order Process
Ship out your order
Specifications of 477ALG025MFBJ
Internal Part NumberEIS-477ALG025MFBJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesALG
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)423.28 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.1500 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
ApplicationsAutomotive
Ripple Current4.75A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)477ALG025MFBJ
Related Links477ALG, 477ALG025MFBJ Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
477ALG025MFBJ Details Description
Related parts for 477ALG025MFBJ
ASSEMBLY SHAFT 2-11SECT datasheet.pdf
IC 3-PLL SYNTH/MULT/DIV 20-TSSOP datasheet.pdf
FUSE 80A 690V 000/80 AR UC datasheet.pdf
CAP CER 15PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 6.8K OHM 14SOIC datasheet.pdf