Illinois Capacitor 477BPS050M
477BPS050M picture photo
Mfg. Part Number
477BPS050M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
477BPS050M.pdf
Availability of 477BPS050M
QUANTITY
477BPS050M Order Process
Ship out your order
Specifications of 477BPS050M
Internal Part NumberEIS-477BPS050M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBPS
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)564 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
ApplicationsAudio
Ripple Current850mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)477BPS050M
Related Links477BP, 477BPS050M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
477BPS050M Details Description
Related parts for 477BPS050M
TRIMMER 5K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE 5POS .100 15AU datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 80MA SC70 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 300MHZ 16SO datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS M12 5V 36" datasheet.pdf
RES SMD 4.53 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEADER 14POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 600W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE PIN datasheet.pdf