Illinois Capacitor 477CKE050M
477CKE050M picture photo
Mfg. Part Number
477CKE050M
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
477CKE050M.pdf
Availability of 477CKE050M
QUANTITY
477CKE050M Order Process
Ship out your order
Specifications of 477CKE050M
Internal Part NumberEIS-477CKE050M
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCKE
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)353 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current705mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)477CKE050M
Related Links477CK, 477CKE050M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
477CKE050M Details Description
Related parts for 477CKE050M
TRANS PNP 60V 1A TO-92 datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS R/A SMD 15GOLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
TERMINAL PPE 2.5/4/3 AN datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
OSC PROGRAMMABLE datasheet.pdf
M805 5C 5#12 PIN RECP OM datasheet.pdf
WHT 3 POS PLASTIC RTN L datasheet.pdf