Illinois Capacitor 477CKH050M
477CKH050M picture photo
Mfg. Part Number
477CKH050M
Brief Description
RADIAL 105C LYTIC
Datasheet Download
477CKH050M.pdf
Availability of 477CKH050M
QUANTITY
477CKH050M Order Process
Ship out your order
Specifications of 477CKH050M
Internal Part NumberEIS-477CKH050M
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCKH
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)353 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current630mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)477CKH050M
Related Links477CK, 477CKH050M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
477CKH050M Details Description
Related parts for 477CKH050M
RES 180 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FILTER SAW 1.8425GHZ LOWLOSS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SC70-4 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 268VC SMC datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT 50POS .085 R/A datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 4.3A 31 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 5W SMBJ datasheet.pdf
IC FPGA 976 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALL MNT PIN datasheet.pdf