Illinois Capacitor 477CKS010M
477CKS010M picture photo
Mfg. Part Number
477CKS010M
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V THRU HOLE
Datasheet Download
477CKS010M.pdf
Availability of 477CKS010M
QUANTITY
477CKS010M Order Process
Ship out your order
Specifications of 477CKS010M
Internal Part NumberEIS-477CKS010M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCKS
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)370 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current385mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)477CKS010M
Related Links477CK, 477CKS010M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
477CKS010M Details Description
Related parts for 477CKS010M
RES SMD 82 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 3/8-24 UNF 4-20MA datasheet.pdf
IC DC/DC UMODULE 6A 133-LGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
6P 4C 3W RIGHT VERT XCHD HDR datasheet.pdf
BACKSHELL 132POS datasheet.pdf