Illinois Capacitor 477CKS100M
477CKS100M picture photo
Mfg. Part Number
477CKS100M
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V T/H
Datasheet Download
477CKS100M.pdf
Availability of 477CKS100M
QUANTITY
477CKS100M Order Process
Ship out your order
Specifications of 477CKS100M
Internal Part NumberEIS-477CKS100M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCKS
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)282 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.395A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)477CKS100M
Related Links477CK, 477CKS100M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
477CKS100M Details Description
Related parts for 477CKS100M
SOCKET SET HEX 1/4" 10PC datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE USB 2.0 A-A MALE BLACK 2M datasheet.pdf
CONN JUMPER SHORTING .100" GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
PTC RESETBLE 6V .200A LOW-R 0402 datasheet.pdf
IC RTC BINARY CNT I2C DIE datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V CH 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf