Illinois Capacitor 477KXM035M
477KXM035M picture photo
Mfg. Part Number
477KXM035M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V THRU HOLE
Datasheet Download
477KXM035M.pdf
Availability of 477KXM035M
QUANTITY
477KXM035M Order Process
Ship out your order
Specifications of 477KXM035M
Internal Part NumberEIS-477KXM035M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXM
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)423.3 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.82A
Impedance69 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)477KXM035M
Related Links477KX, 477KXM035M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
477KXM035M Details Description
Related parts for 477KXM035M
IC SCHMITT TRIG INV LP 5TSSOP datasheet.pdf
REPL HEATING ELEMENT FOR 1810S datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 5A SCREW datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf