Illinois Capacitor 477LBA200M2BF
477LBA200M2BF picture photo
Mfg. Part Number
477LBA200M2BF
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
477LBA200M2BF.pdf
Availability of 477LBA200M2BF
QUANTITY
477LBA200M2BF Order Process
Ship out your order
Specifications of 477LBA200M2BF
Internal Part NumberEIS-477LBA200M2BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package126
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLBA
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)529.11 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.02A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)477LBA200M2BF
Related Links477LBA, 477LBA200M2BF Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
477LBA200M2BF Details Description
Related parts for 477LBA200M2BF
CONN HEADER VERT .100 30POS 30AU datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND BLUE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
LED LT BAR 8.89X3.81MM SGL GRN datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
GRIP-MALE STRAIN RELIEF 1" STR datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 550V SCREW datasheet.pdf