Illinois Capacitor 477LBB200M2BE
477LBB200M2BE picture photo
Mfg. Part Number
477LBB200M2BE
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
477LBB200M2BE.pdf
Availability of 477LBB200M2BE
QUANTITY
477LBB200M2BE Order Process
Ship out your order
Specifications of 477LBB200M2BE
Internal Part NumberEIS-477LBB200M2BE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLBB
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)352.74 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.78A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)477LBB200M2BE
Related Links477LBB, 477LBB200M2BE Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
477LBB200M2BE Details Description
Related parts for 477LBB200M2BE
IC PERIPHERAL DRVR DUAL HS 8-DIP datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
PLUG 10POS 0 DEG GRY/GRY 2.7-3.9 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V NP0 2220 datasheet.pdf
RES 3.90K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 24VDC datasheet.pdf