Illinois Capacitor 477SAK050M
477SAK050M picture photo
Mfg. Part Number
477SAK050M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V THRU HOLE
Datasheet Download
477SAK050M.pdf
Availability of 477SAK050M
QUANTITY
477SAK050M Order Process
Ship out your order
Specifications of 477SAK050M
Internal Part NumberEIS-477SAK050M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSAK
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)423 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current730mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)477SAK050M
Related Links477SA, 477SAK050M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
477SAK050M Details Description
Related parts for 477SAK050M
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
TOOL STRIPPER COAXIAL CABLE CST datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR SSOP56 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
CABLE SCSI INTERNAL 7-DRIVE 68" datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
IC FPGA 113 I/O 144TQFP datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 144MA 3.3 OHM TH datasheet.pdf