Illinois Capacitor 477TTA016M
477TTA016M picture photo
Mfg. Part Number
477TTA016M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V AXIAL
Datasheet Download
477TTA016M.pdf
Availability of 477TTA016M
QUANTITY
477TTA016M Order Process
Ship out your order
Specifications of 477TTA016M
Internal Part NumberEIS-477TTA016M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTTA
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)705.5 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current450mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia x 0.787" L (8.00mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)477TTA016M
Related Links477TT, 477TTA016M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
477TTA016M Details Description
Related parts for 477TTA016M
IC AMP AUDIO 1.4W STER D 16LFCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 128PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 160PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN SHELL MALE INSERT PANEL M12 datasheet.pdf
CONN HEADER 72POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
MBXL VERT HDR 6P+32S+6P STR datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 15POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 10V 2917 datasheet.pdf